Ciekawostki Pojazdy

Mycie samochodu – o czym warto pamiętać?

Twój samochód to poważna inwestycja i wydajesz mnóstwo pieniędzy na jego utrzymanie – wymianę oleju, opon, klocków hamulcowych i wiele, wiele innych… Ale czy kiedykolwiek rozważałeś coś tak prostego, jak mycie samochodu, jako inwestycję? Jak często trzeba to robić i jakie to ma znaczenie?

Czasami jest oczywiste, że Twój samochód potrzebuje mycia. Na przykład po długim dniu jazdy po zakurzonej, żwirowej drodze. Albo gdy stado ptaków wyceluje w maskę Twojego samochodu, gdy zaparkowałeś pod drzewem, które wydawało Ci się idealnym miejscem.  Ale co z myciem samochodu w ramach ogólnego harmonogramu konserwacji? Niezależnie od tego, czy robisz to, aby chronić lakier i zminimalizować rdzę, abyś mógł jeździć nim bez końca, czy też, aby utrzymać samochód w nieskazitelnym stanie i zwiększyć jego wartość przy późniejszej odsprzedaży, warto wiedzieć, jak często należy go myć. Sprawdź: Czyszczenie samochodu Bydgoszcz

Większość ekspertów zaleca mycie samochodu co około dwa tygodnie przez cały rok, zgodnie z ogólną zasadą. Jeśli mieszkasz na obszarze, gdzie występuje dużo soli – czy to z pobliskiego morza, czy z solarek jeżdżących zimą po drogach – prawdopodobnie powinieneś myć samochód częściej, ponieważ sól może powodować korozję metalu i rdzę. Nie bez znaczenia jest również to czy autem jeździsz codziennie i czy trzymasz je w garażu.

I choć myślimy o myjniach samochodowych jako o obowiązku letnim, to w rzeczywistości zimą trzeba myć samochód częściej. Sól z dróg jest jednym z najgorszych rzeczy, które mogą osadzać się na karoserii samochodu i siać spustoszenie. Częstsze wyjazdy do myjni, szczególnie tych z ręcznymi myjkami ciśnieniowymi, pomogą uchronić samochód przed gromadzeniem się soli.

Chociaż samo wnętrze samochodu nie jest tak znacząco narażone na działanie soli i innych czynników zewnętrznych, to nadal wymaga ono regularnego czyszczenia. Do czyszczenia wnętrza warto skorzystać z odkurzacza próżnowego – po to, by łatwo usunąć sierść psa, suche płatki śniadaniowe, kawałki zeschniętych liści i wiele innych ze szczelin siedzeń i dywaników podłogowych. Jeśli podczas odkurzania znajdziesz jakieś plamy, możesz użyć środka do czyszczenia tapicerki, aby je usunąć. Brudne siedzenia można wyczyścić prostym roztworem ciepłej wody i łagodnego detergentu.