Sport Zdrowie

Joga – jak wybrać najlepszą praktykę dla siebie?

Aby wybrać odpowiedni rodzaj jogi dla siebie trzeba wybrać ją metodą prób i błędów i dać jej szansę i czas. Joga Bikram jest praktykowana w pomieszczeniach bardzo gorących, ashtanga jest dynamiczna, yin joga jest powolna, natomiast iyengar daje dużo czasu do namysłu. Musisz sprawdzić co dla Twojego ciała i psyche jest najlepsze. Żeby nie tracić czasu i nie popełniać wielu błędów przy wyborze odpowiedniego rodzaju jogi dla siebie ten przewodnik na pewno, pomoże Ci znaleźć co jest dla ciebie najlepsze.

Reklama: Joga Warszawa

Bikram Joga

Ten rodzaj jogi wyróżnia się na tle innych wysoką wilgotnością i temperaturą panującą w sali. Charakteryzuje się tym samym zestawem pozycji, które są powtarzalne dwa razy, więc jest bardzo przewidywalna. Z pewnością nie tylko wykonasz odpowiednie pozycje, ale również
po 90 minutach w gorącym klimacie poczujesz się jak po wizycie w saunie.

Ashtanga Joga

Tutaj liczy się sekwencja, która zawsze jest taka sama. Podczas płynnego przechodzenia
do kolejnej pozycji pojawia się energia, koncentracja oraz rozgrzewający oddech.
Dla niektórych tempo jest za duże, innym sekwencja dodaje energii. Powtarzalność pozycji, która występuje w ashtandze może nudzić, ale także może być uspokajająca i dawać poczucie stabilności w naszym chaotycznym świecie. Podczas praktykowania można wpaść
w medytacyjny nastrój, ponieważ nie sięga się po pomoce i przerwy między pozycjami nie rozpraszają. Ashtanga Joga nie jest tak precyzyjna i zdecydowanie szybsza od Iyengara.

Iyengara Joga

W tej metodzie niezwykle ważna jest precyzja w ustawianiu pozycji, często wspomagana klockami, paskami, wałkami. Joga działa terapeutycznie, zgodnie z założeniami twórcy B.K.S. Iyengara. Asana musi mieć kształt bliski ideałowi, aby przepływ energii był idealny. Niektórych nudzi ten rodzaj jogi, innych natomiast wciąga.

Hatha Joga

Rodzaj jogi, w którym asany są ułożone w sekwencje zgodnie z pomysłem i wiedzą jogina, bądź jogini. To od nauczyciela zależy użycie pomocy oraz tempo. Pomoce jednak nie zawsze się pojawiają, a tempo jest zwykle spokojniejsze niż w vinyasie i ashtandze.

Vinyasa Joga

W tej metodzie sekwencja nie jest nudna, wręcz przeciwnie  – jest nieprzewidywalna. Tempo jest podobne jak w ashtandze. Praktykując vinyasę musisz być czujny, ponieważ może
Cię zaskoczyć oraz spocić. Ten rodzaj jogi może spodobać się osobom, które lubią być zaskakiwane, natomiast osoby, które nie lubią niespodzianek mogą nie czuć się komfortowo.

Kundalini Joga

Joga spodoba się z pewnością osobom, które nie lubią skomplikowanych pozycji. Kundalini charakteryzuje się dużą ilością ćwiczeń oddechowych i mantr. Bywa wymagająca poprzez dużą ilość powtórzeń. Nie wszyscy akceptują jej scenografię, gdyż nauczyciel jest na ogół ubrany na biało, w turbanie oraz jej filozofię, jednak z pewnością ten rodzaj jogi naładuje energią.

Yin Joga

Praktykując ten rodzaj jogi poczujemy wyciszenie i uzdrowienie. Polega ona na powolnym układaniu się i trwaniu w pozycji po kilka/kilkanaście minut. Nazywana jogą powięziową,
ze względu na uelastycznienie powięzia, rozciąga ciało współdziałając z zasadami medycyny chińskiej.

Joga na hamakach lub chustach

Jest to joga powietrzna, zwana aerial jogą. Polega ona na wykonywaniu pozycji, w których wykorzystuje się podwieszone szerokie chusty, które uelastyczniają i wzmacniają ciało.