Odżywianie Zdrowie

Suplementy diet – co warto o nich wiedzieć?

Półki sklepowe i apteczne uginają się od suplementów diety. Kupujemy je, bo są dostępne bez recepty i według zaleceń producentów zapewnią nam zdrowie, ochronią przed stresem, a nawet zapewnią wieczną młodość. Czy rzeczywiście warto przyjmować preparaty witaminowe?

Kto powinien stosować suplementy?

Po dobre suplementy diety warto sięgać zwłaszcza zimą, kiedy brakuje świeżych, lokalnych owoców i warzyw. Monotonna i nieurozmaicona dieta może doprowadzić do osłabienia odporności organizmu, a w konsekwencji do zachorowania. Niektórych witamin i minerałów nie znajdziemy w owocach czy warzywach. Należą do nich chociażby witamina D i B12. Tą pierwszą warto suplementować przede wszystkim w okresie słabego nasłonecznienia, czyli gdy nadejdzie jesień i zima. Z kolei wegetarianie i weganie nie powinni zapominać o B12, którą możemy znaleźć głównie w mięsie, jajkach, serach czy mleku. Suplementacja witamin polecana jest również u osób z niedoborami. Przy anemii warto stosować preparaty zawierające żelazo, z kolei przy miażdżycy przydadzą się kwasy omega-3.

Dobre suplementy diety, czyli jakie?

Wbrew pozorom dobre suplementy diety nie muszą być najdroższe. W końcu witamina K to witamina K, a magnez to magnez. Nie warto przepłacać za preparaty witaminowe, ponieważ zwykle ich wyższa cena wiąże się z reklamą i marketingiem. Warto również pamiętać, że im produkt ma mniej składników tym jest lepszy. Dlatego preparat z witaminą C powinien mieć w składzie jedynie kwas askorbinowy i substancję, która go będzie trzymać „w ryzach”, czyli np. żelatynę.

Nawet dobre suplementy diety można przedawkować

Lekarze i dietetycy ostrzegają przed przyjmowaniem kilku preparatów witaminowych różnych firm, bez zwrócenia uwagi na ich skład. Przyjmowanie kilku suplementów diety z tym samym składnikiem może skończyć się jego przedawkowaniem. Należy również uważać na witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak witamina A i E. Spożywanie w nadmiarze tych składników, może skutkować odkładaniem się ich w wątrobie, śledzionie i tkance podskórnej.

Reklama:  https://olimpsport.com/pl/produkty-42/odzywki-i-suplementy-130/spalanie-tluszczu-50