Ciekawostki Odżywianie

Kuchnia szanghajska – z czym to się je?

Kuchnia orientalna jest bardzo ogólnym stwierdzaniem, tak samo jak kuchnia azjatycka. Jeśli jednak ktoś wspomni o kuchni chińskiej, to zazwyczaj nie mamy problemu ze sprecyzowaniem tej kuchni i wymienieniu kilku podstawowych potraw. Najczęściej kojarzy się nam z dużą ilością przypraw, intensywnym aromatem i ostrością. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że kuchnia chińska dzieli się na kilka pomniejszych odmian, które są związane ze specyfiką danego regionu. Tak czy owak, jeśli ma się ochotę na prawdziwą kuchnię orientalną, warto odwiedzić restauracja azjatycka Poznań

Jedną z najdelikatniejszych, jeśli nie najdelikatniejszą z regionalnych kuchni chińskich jest szanghajska. Stoi ona trochę w opozycji do syczuańskiej, ponieważ jest łagodna i bardzo słodka. Jak można rozpoznać po samej nazwie, rozwinęła się ona w Sznghaju. Przejmowała ona wiele z okolicznych regionów, aby w finale stworzyć jedną, specyficzną, regionalną odmianę.

Specyficzne dla tej kuchni jest używanie dużej ilości alkoholu. Sprawdza to się idealnie przy marynowaniu mięs, ponieważ alkohol sprawia, że jest ono wtedy znacznie bardziej kruche. Ten najbardziej znany w Polsce smak słodko-kwaśny, w tej kuchni jest najbardziej popularny. Jest to jednak kuchnia uważana za trochę kontrowersyjną, ze względu na produkty, których aromat nie jest zbyt przyjemny dla ludzi z Zachodu. Mowa tu m.in. o sfermentowanych stuletnich jajach. Kuchnia ta bogata jest również w wszelkiego rodzaju owoce morza.