Ciekawostki

Wybieramy koszulkę patriotyczną – znacznie symboliki

O tym, że odzież patriotyczna rządzi się swoimi prawami nie trzeba nikomu mówić. Ta charakterystyczna grupa odzieży jest ściśle związana z historią danego kraju. W Polsce znajdziemy odzież patriotyczną nawiązującą do ważnych dla nas wydarzeń historycznych, kluczowych postaci, świąt, symboli państwowych etc. Każdy kraj posiada własną odzież patriotyczną. Biznes ten jest niezwykle rozwinięty. Nic w tym dziwnego. Odzież patriotyczna jest stosunkowo droga.

Odzież patriotyczna – chociaż niezwykle stylowa, modna, a przy okazji również elegancka – nie zawsze jest odbierana pozytywnie. Ci, którzy znają historię na pewno zdają sobie sprawę, że nie każda koszulka czy bluza zawiera symbolikę patriotyczną. Nieznajomość podstawowych faktów z tzn. wiedzy powszechnej sprawia, iż nosimy odzież, która tylko z pozoru jest patriotyczna. Przyjrzyjmy się z bliska niezwykle popularnej Polsce Walczącej.

Symbol Polski Walczącej cieszy się dużą popularnością. Można śmiało stwierdzić, iż jest to jeden z najczęściej powtarzających się symbolów na odzieży patriotycznej. Kotwica składająca się z połączonych ze sobą liter „P” oraz „W”, a więc znak Polski Walczącej kojarzony jest ze swojego rodzaju formą oporu wobec okupanta. Powstały na bazie konkursu zorganizowanego przez Biuro Informacji i Propagandy KG AK, prosty do wykonania, obecnie stanowi tzn. dobro ogólnonarodowe. Ustawa Sejmu RP zabrania publicznego znieważania symbolu Polski Walczącej pod groźbą sankcji prawnych.

Czy noszenie symbolu Polski Walczącej na koszulce jest zgodne z prawem? Jak na razie tak. Nie wiadomo jednak jak zmieni się prawo w tym zakresie. Obecnie nie istnieją żadne przeciwskazania co do produkowania odzieży patriotycznej z charakterystyczną kotwicą. Oczywiście, warto znać jej historię i symbolikę. Wiele starszych ludzi ciągle pamięta czasy walki z okupantem. Wielu straciło w niej bliskich. Noszenie odzieży z symbolem Polski Walczącej wyłącznie dlatego, że jest on modny może nie być dobrze odebrane.