Dom i ogród

Włoska superliga

Firma Palazzetti została założona w Porcia w roku 1954. ale aż do lat siedemdziesiątych wykonywała tylko betonowe i marmurowe okładziny na podłogi oraz ściany. Dopiero w roku 1972 jako pierwszy producent z Włoch rozpoczął w Porcia wykonywanie prefabrykowanych kominków kaflowych do domów i ogrodów. Już od roku 2006 firma posiada wszystkie certyfikaty europejskie, a w roku 2008 za spalający drewno oraz pelety system Multifire zdobyła w Atlancie (USA) „Best Award 2008″ w kategorii peletowych rozwiązań.

Od roku 1960 w Casella d’Asolo działa firma Piazzetta, która oferuje ponad 200 modeli piecyków na drewno i pelety ponad 100 modeli kominkowych wkładów oraz ponad 350 obudów z marmuru i ceramiki. Firma posiada własną kaflar-nię, gdzie wykonywane są ceramiczne elementy do piecyków i kominkowych obudów w ponad 30 kolorach. Oprócz palenisk na drewno i pelety w Piazzetta wykonywane są również kominki gazowe.

W Lainate koło Mediolanu ma od 1963 raku swoją centralę firma Edilkamin. Słowo „centrala” nie jest przypadkowe, bo oprócz Lainate są jeszcze zakłady kamieniarskie w Cremona I Nuvolera. produkcja betonów w hiszpańskiej Ceronie oraz produkcja wkładów i piecyków w węgierskim Sarvar.

Vigonovo Di Fontanafredda to z kolei siedziba firmy MCZ. Skrót Manufatti Cemento Zanette nawiązuje do początków działalności, kiedy to w 1975 rodzina Zanette rozpoczęta produkcję elementów betonowych, w tym grilli ogrodowych, w których do dzisiaj firma jest europejskim liderem. Od 1980 roku produkowane były kominki, od 1990 kominki z zamkniętą komorą spalania. W roku 1995 dołączyły do tego piecyki które od roku 2003 opalane są również peletami. MCZ wykonuje także kominki gazowe. W roku 2012 do grupy MCZ dołączył producent ceramiki Sergio Leone oraz wytwórca kuchni J.Corradi.

Firma La Nordica / Extraflame z Montecchio Precalcino pracuje od roku 1967, a od 1968 funkcjonuje w Telgate firma Jolly-Mec.

Caminetti Montegrappa działa w Pove Del Crappa od 1976 roku. Firma zaczynała od kominków tradycyjnych, a potem wprowadziła na rynek również paleniska zamknięte i piecyki. Trudno jest jednoznacznie określić aktualne znaczenie firm i ich pozycję na rynku, bo mają one bardzo zróżnicowane profile produkcyjne. Jedne specjalizują się w piecykach, inne w kominkach wodnych, a jeszcze inne w ogrodowych.

Są firmy bardziej rozpoznawalne w Europie, bo głównie na eksport nastawione, i firmy niemal jak pasta „domowe”.

Jest niekwestionowanym faktem, że producenci z Wtoch są liderami w Europie, jeśli chodzi o piecyki na pelety. Jest to zasługa niezwykle otwartego na granulowane paliwo rynku. Z 300 tysięcy pieców na pelety, jakie w roku 2012 zostały sprzedane w Europie, aż 200 tysięcy przypada na rynek Italii. Dostawcami byty również głównie włoskie firmy. Dzieje się tak pewnie i z tego powodu, że Włosi są wygodni, a na dodatek są „gadżeciarzami”, a nowoczesny piecyk na pelety nie dość, że o klasę przebija paleniska na drewno pod względem wygody, to jeszcze naszpikowany jest techniką.

Ravelli, Ungaro. Cola, Lincar to włoskie firmy znane głównie z piecyków na pelety. ale rzadko rozpoznawalne poza Włochami. Wprawdzie charakterystyczne kształty i ceramika piecyków Ceramische Pugi, Castelmonte, La Castellamonte czy

Cerampiu pojawiły się już w Polsce, ale tak naprawdę ich naturalnym miejscem do życia jest Italia, bo gdzie indziej są typowymi emigrantami, a nawet czasami intruzami. Nie można tego powiedzieć o atrakcyjnej i zdecydowanie europejskiej ceramice z manufaktur Arcadia i Thun. która od połowy roku 2012 stała się jeszcze bardziej europejska pod skrzydłami Arcadia Fire Company, nowego przedsiębiorstwa stworzonego razem z niemieckim potentatem kominkowym – firmą Spartherm.

Oczywiście lista kominkowych firm włoskich jest dłuższa, a można się o tym przekonać nie tylko odwiedzając targi w Weronie.