Turystyka

Wakacje w Europie środkowo – wschodniej

Wielu z nas marzy o tym, aby jak najlepiej zapełnić wolny czas, jak wczasy czy wakacje. Do niedawna Hiszpania, Włochy lub Portugalia inspirowały do zwiedzenia większość wycieczkowiczów. Oczywiście, lazurowe morze, piękna plaża i czego więcej potrzeba do uciechy? Ale istotnym parametrem w czasach zastoju finansowego, który dosięga też przemysł turystyczny, stały się wydatki jakie ponosimy.

Myślimy jak najlepiej spędzić swój urlop, jednak także chcemy, aby nasz portfel  na tym mocno nie ucierpiał.  Dlatego coraz więcej wycieczkowiczów preferuje podróż do środkowo-wschodniej części Europy. Patrząc na statystyki o parę procent zwiększyła się liczba przybywających wycieczkowiczów do takich krajów jak do Polski, Węgier lub Łotwy. Wpływ na to ma kilka elementów.

Jednym z nich są tańsze bilety lotnicze. Koszty biletów do krajów Europy Środkowo- Wschodniej bywają dwa lub trzy razy mniejsze zestawiając do kosztów biletów do Europy Południowej. Innym elementem, jaki oddziałuje na turystykę jest kryzys gospodarczy jaki nawiedził kraje Europy Południowej. Podwyższenie podatku VAT na usługi hotelarskie, restauracji lub sportowe, który zastosowały niektóre państwa Europy Południowej był czynnikiem sprawczym obniżenia się ilości urlopowiczów przybywających do tych państw. Przez to też urlopowicze wybierają państwa, których polityka gospodarcza pozytywnie oddziałuje na przemysł turystyczny.

Co więcej takie państwa jak Łotwa lub Węgry cenione są wśród urlopowiczów, bo kurs węgierskiego forinta lub łotewskiego łata w porównaniu do euro był słabszy w ciągu ostatnich dwóch lat. Jest to bardzo istotne dla tych, których euro jest rodzimą walutą, bo taka sytuacja sprzyja dużym oszczędnościom.

Trend na turystykę w krajach Europy Środkowo- Wschodniej rozkwita coraz mocniej. Kluczową przyczyną tego są naturalnie niższe ceny. Ale na pewno każdy urlopowicz, który przybędzie do tej części Europy wybierze coś dla siebie i cudownie wykorzysta wczasy lub wakacje.