Miasteczka na zachodzie Polski

Miasteczka na zachodzie Polski

Wiele miasteczek w Polsce zwłaszcza tej zachodniej, to spuścizna po Niemcach. Małe poniemieckie miasteczka charakteryzują się głównie dużą liczbą kamienic oraz dużą ilością placów i parków miejskich. Jeśli chodzi o budownictwo, to miasteczka te powstawały najpierw jak wioski – wzdłuż jednej, głównej ulicy. Z biegiem czasu zaczęły powstawać nowe ulice, a przestrzeń małego miasta zaczęła

Wiele miasteczek w Polsce zwłaszcza tej zachodniej, to spuścizna po Niemcach. Małe poniemieckie miasteczka charakteryzują się głównie dużą liczbą kamienic oraz dużą ilością placów i parków miejskich. Jeśli chodzi o budownictwo, to miasteczka te powstawały najpierw jak wioski – wzdłuż jednej, głównej ulicy. Z biegiem czasu zaczęły powstawać nowe ulice, a przestrzeń małego miasta zaczęła się poszerzać we wszystkich kierunkach. Podobne naleciałości można zobaczyć także w województwie kujawsko – pomorskim. Jeśli chodzi o mieszkania Bydgoszcz, to cały czas można znaleźć poniemiecką zabudowę w centrum Bydgoszczy.

Ciekawostką jest, że wiele poniemieckich kamienic, których mieszkania są marzeniem niejednego z nas stanowią element mieszkań socjalnych, przez co stają się one zaniedbane, a ich charakter kojarzy się z mieszkająca tam biedotą. Samo budownictwo poniemieckich kamienic charakteryzuje się specyficznymi ozdobami, które można zobaczyć na drzwiami wejściowymi wielu z nich. Z reguły ozdoby te są płaskorzeźbami przedstawiającymi starogreckich bogów oraz postacie mitologiczne lub historyczne. Piękno tych kamienic zostało spaczone przez złą politykę oraz na rzecz nowo powstających domków wolnostojących oraz bloków.

Redaktor
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos