Dom i ogród

Jak znaleźć dobrego fachowca

Zarówno prace budowlane, jak i wykończeniowe charakteryzują się na ogół dość dużym poziomem skomplikowania. Nie dziwi zatem to, że rzadko podejmujemy się ich samodzielnego wykonywania.Większość z nas wychodzi z założenia, że skoro istnieją osoby znające się na kwestiach związanych z budownictwem lepiej niż my, to właśnie one powinny wykonywać najtrudniejsze zadania. Potrzeba wybrania fachowca nie jest jednak tożsama z wiedzą dotyczącą tego, jak wśród wielu ekip remontowo-budowlanych znaleźć tą w największym stopniu godną polecenia.

Samo poszukiwanie ekipy wzbudzającej zaufanie wywołuje najczęściej lęk, nie można przy tym nie zgodzić się z tym, że nie jest on wcale nieuzasadniony. Kolejne pokolenia śmieją się do łez słuchając perypetii „fachowców” z kabaretowego cyklu z udziałem Stefana Friedmanna jako Majstra i Jonasza Kofty jako jego legendarnego pomocnika – Docenta. Z pewnością nikt nie chciałby jednak spotkać ich rzeczywistych odpowiedników we własnym domu lub mieszkaniu.

Przystępując do poszukiwań ekipy budowlano-remontowej warto zatem przypomnieć sobie, który z naszych znajomych ostatnio budował dom i remontował mieszkanie. Nawet jeśli nie lubimy cudzych rad, te mogą okazać się wyjątkowo przydatne. Ekipa sprawdzona z pewnością będzie mniej kłopotliwa niż taka, o której nie wiemy nic, sami jej członkowie mogą zaś odczuwać swego rodzaju zobowiązanie motywujące ich do jeszcze bardziej intensywnej pracy. Kontakt ze znajomym, który ma już na swoim koncie remont lub budowę domu ma zresztą jeszcze jedną zaletę, nie raz pozwala bowiem uniknąć współpracy z ekipami, które w najmniejszym nawet stopniu nie zasługują na zainteresowanie z naszej strony.

Nie zaszkodzi również odwołanie do możliwości stwarzanych przez Internet, wirtualna sieć pozwala bowiem na uzyskanie odpowiedzi na pytanie o to, jacy fachowcy są najczęściej polecani. Dzięki temu możemy się dowiedzieć jakiego sprzętu i materiałów używają oraz czy są w stanie dobrze położyć płyty fibrobetonowe. Korzystając z Internetu można znaleźć przecież nie tylko strony www prowadzone przez wspomniane ekipy, ale również opinie na ich temat wyrażane przez mniej lub bardziej zadowolonych klientów. Nie sposób nie zgodzić się z tym, że nie wszystkie są jednakowo wiarygodne, z całą pewnością mogą one jednak dać nam wyobrażenie o możliwościach fachowca, na którym zamierzamy polegać. Niekiedy nie zaszkodzi również zaufać własnej intuicji, jeżeli bowiem wydaje się nam, że członkom ekipy nie zależy na pozyskaniu naszego zaufania, nie powinniśmy ich nim obdarowywać.