Ciekawostki Pojazdy

Jak zachować bezpieczeństwo na motocyklu?

Nauka jazdy na motocyklu to niezwykle ekscytujący czas w życiu. Kiedy w końcu zdobędziesz prawo jazdy na motocykl, czujesz, że na motorze możesz przejechać świat! Niestety jazda motocyklem może być bardzo niebezpieczna, nawet jeśli czujesz się niezwykle pewnie. Niemal 5 tys. zgonów rocznie ma miejsce w wyniku wypadków motocyklowych. Każdy motocyklista powinien poważnie podchodzić do bezpieczeństwa na drodze i racjonalnie oceniać panujące warunki. Sprawdź tych kilka poniższych wskazówek, które powinny być znane przez każdego początkującego kierowcę.

Sprawdź: Części do motocykli Rybnik

1. Zawsze zakładaj kask, rękawiczki oraz maskę na twarz

Jeśli zastanawiasz się, jak zachować bezpieczeństwo na motocyklu, noszenie kasku jest absolutnie kluczowym elementem. Dzięki niemu jesteś znacznie mniej narażony na poważne obrażenia głowy podczas ewentualnego wypadku. Zainwestuj w kask, który jest solidny, bezpieczny i jest dopasowany do Twojej głowy (ważne!). Warto znaleźć taki model, który posiada solidną osłonę na twarz, aby chronić ją przed wiatrem i zanieczyszczeniami podczas jazdy. Rękawiczki i maska na twarz to kolejne kluczowe elementy ochrony, o które należy zadbać – zwłaszcza jeśli nie masz przedniej szyby na swoim motocyklu. Zakrywanie dłoni oraz twarzy jest niezbędne do wygodniej i bezpiecznej jazdy.

2. Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego

Powyższy punkt może wydawać się banalne, ale łamanie przepisów ruchu drogowego podczas jazdy motocyklem może być kuszące. Pamiętaj jednak, że ograniczenia prędkości nie są przypadkowe. Szybka jazda wciąga, ale często naraża nie tylko zdrowie (a nawet życie) samego kierowcy, ale również innych uczestników ruchu.

3. Bądź defensywnym kierowcą

Nigdy nie należy z góry zakładać, że widzą Cię inni kierowcy. Jazda defensywna oznacza, że zachowujesz absolutną czujność, aby chronić siebie na drodze. Pamiętaj o włączonych światłach, odblaskach, unikaj martwych punktów innych kierowców i sygnalizuj, kiedy planujesz zmienić kierunek jazdy.

4. Ćwicz swoje umiejętności jeździeckie

Doskonalenie umiejętności jazdy jest kluczowym elementem bezpieczeństwa motocyklisty. Oprócz ukończenia kursu i uzyskania dokumentu, powinieneś nadal ćwiczyć swoje umiejętności.