Technologie

Czy telewizory LCD są awaryjne?

Mimo iż uważa się, że telewizory LCD raczej się nie psują, należy zwrócić szczególną uwagę na dwa elementy, które najczęściej prowadzą do awarii naszego sprzętu RTV – zasilacz oraz inwerter. Są to części odpowiedzialne za wytwarzanie napięcia zasilającego. Często jednak zdarza się, że w przetwarzane są zbyt duże moce, co prowadzi do przegrzania zasilacza. W takim wypadku należy spodziewać się, że parametry zostają nadwyrężone, czyli nasz zasilacz ulega uszkodzeniu. W praktyce wygląda to w ten sposób, że kondensatory elektrolityczne tracą swoją pojemność, więc zaczynają pracować niestabilnie samoistnie zmieniając napięcie. Jeśli do wrażliwszych podzespołów zostaje wysłana składowa zmiennej napięcia, to niemal pewne jest, że nasz telewizor ulegnie awarii.

Aby zminimalizować możliwość uszkodzenia naszego sprzętu RTV, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim urządzenia RTV powinny mieć zapewnione odpowiednie chłodzenie, dlatego też ważne jest miejsce ich usytuowania. Jeśli tego warunku nie spełnimy, awaria jest bardzo prawdopodobna. Większość sprzętów posiada również własne zabezpieczenia, które mają chronić telewizory przed poważniejszym uszkodzeniem. Objawia się to w ten sposób, że blokowana jest możliwość jego włączenia. Wtedy najlepiej oddać sprzęt do serwisu, aby nie doprowadzić do poważniejszej awarii.

Jednym z najdelikatniejszych elementów telewizora jest ekran, a dokładniej jego matryca. Należy bardzo uważać na stuknięcia i zarysowania – głównie podczas czyszczenia. Pamiętać należy o odpowiednim zabezpieczeniu przed dziećmi i zwierzętami. W dodatku, jeśli przez długi czas nie używamy telewizora, należy go wyłączyć ze stanu czuwania, aby nie pobierał energii. W innym wypadku część elementów jest zasilana, co wpływa na zużywanie się podzespołów. Warto sprawdzić: Naprawa RTV Bydgoszcz