Zdrowie

Komary nie przenoszą wirusa HIV

Wiele mitów postało na temat komarów oraz możliwości zarażenia się wirusem HIV. Warto jednak uświadomić sobie czym naprawdę jest ten wirus i w jaki sposób można się nim zarazić. Jest to wirus zespołu nabytego braku odporności. Osoba, która została zakażona wirusem HIV, powinna niezwłocznie zgłosić się na badania w przychodni lub szpitalu. Niestety, Ty również możesz być nosicielem tego wirusa, ponieważ zazwyczaj osoby zakażone nie wiedzą o własnej chorobie, gdyż rozwija się ona bardzo powoli i bez objawów nawet przez kilka lat.

Istnieją trzy główne sposoby zarażenia się tym wirusem, tj. przez kontakt seksualny, krew osoby chorej lub jeszcze przed narodzinami, w łożysku matki. Pamiętajmy, że równie niebezpieczny jest seks oralny. Niebezpieczne są także mikro urazy w jamie ustanej podczas mycia zębów.

W celu przeprowadzenia testów na wirusa HIV, powinniśmy zgłosić się do przychodni rodzinnej (Przychodnia Bydgoszcz Fordon wykonuje takie badania), gdzie zostanie pobrana od nas próbka krwi. Na wyniki czeka się zazwyczaj od jednego do kilku dni – w zależności od tego gdzie się je wykonuje. Jeśli wynik będzie dodatni, konieczne będzie wysłanie krwi do specjalistycznego laboratorium wykonującego testy na obecność wirusa.

Opisywany wyżej test na obecność wirusa HIV powinna zrobić każda osoba, która utrzymuje kontakty seksualne oraz miała kontakt z krwią. Warto wiedzieć, że powstały również specjalne miejsca do zrobienia sobie takiego testu, są to Punty Konsultacyjno- Diagnostyczne (PKD). Wykonywane są one tam bezpłatnie oraz anonimowo. Badania te są również wykonywane podczas wizyty w szpitalu, a objawy m.in. związane z utrzymującą się wysoką temperaturą nie są do końca znane.