Technologie

Energia słoneczna – jaką instalację wybrać?

Odnawialne źródła energii są coraz bardziej popularne, jednakże cały czas mało o niej wiemy. W internecie krąży wiele mitów na jej temat, a ludziom samemu trudno zdefiniować co jest prawdą, a co nie do końca jest prawdziwe. Jednak z roku na rok zwiększa się ilość gospodarstw domowych, które inwestują w instalacje solarne. Który jednak rodzaj wybrać? Aby rozwiać wiele wątpliwości w tym temacie warto sprawdzić Certyfikat energetyczny Bydgoszcz.

Osoby, które mają zamiar pozyskiwać energię słoneczną, często stają przed trudnymi wyborami. Wszystko zależy przecież od indywidualnych potrzeb. Głównym dylematem jest: co będzie lepsze – kolektory czy panele fotowoltaiczne? Tutaj właśnie należy dokładnie przeanalizować wszystkie potrzeby. Jeśli chcemy skupić się głównie na energii cieplnej, to powinniśmy skupić się na kolektorach, które konwertują energie słoneczną bezpośrednio w cieplną. Wykorzystuje się je do podgrzewania wody we wszelkiego rodzaju budynkach mieszkalnych, do podgrzania wody w basenie lub do ogrzewania budynków.

Inaczej sprawa się ma, kiedy chcemy skupić się głównie na pozyskiwaniu prądu. W takim wypadku powinniśmy wybrać panele fotowoltaiczne. Są one zbudowane na bazie krzemu i energię pozyskaną ze słońca zamieniają w elektryczność. Warto zaznaczyć, że można dzięki nim osiągnąć różne napięcia – w tym celu łączy się je albo równolegle albo szeregowo.

Odnawialne źródła energii, a w tym wypadku energia słoneczna jest świetną alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii. Dodatkową zaletą jest fakt, że jest to metoda ekologiczna, a zasoby są nieograniczone. Warto zainteresować się zagadnieniem i przemyśleć zastosowanie technologii w swoim domu.