Technologie

Czy warto kalibrować telewizor?

Odpowiedź jest linia prosta: tak, wskazane jest, a to zarówno z technicznego (obiektywnego), jak subiektywnego problemu widzenia, czyli doznań jakie odnosimy podczas oglądania telewiora. Oczywiście nie wszelkiego telewizory tak samo zareagują na kalibrację i nie wszyscy użytkownicy tak samo zareagują na jej wyniki.

Nasuwa się jeszcze zaledwie pytanie: dlaczego w sprzedaży są telewizory, które dopiero po kalibracji pokazują swój pełny potencjał? Dlaczego użytkownik, który kupując telepudło za swoje ciężko zarobione i z frasunkiem uciułane pieniądze dostaje produkt z niedoskonałymi ustawieniami? Wielokrotnie po kalibracji spotykałbym się spośród niezwykle negatywną reakcją użytkowników. Nie, nie na kalibrację, bo z jej wyników byli zadowoleni. Złość użytkowników, którzy dopiero po kalibracji pojmowali różnicę i uświadomili sobie jak dużo przegrywali „ufając producentowi” i oglądając obraz w ustawieniach przemysłowych była skierowana właśnie na producentów.

Użytkownicy, którzy na własne oczy mieli przyjemność oglądać programy na skalibrowanym oraz nieskalibrowanym telewizorze stawiali najczęściej jedno pytanie: „Dlaczego telewizor nie świeci tak dobrze w ustawieniach fabrycznych?” No cóż, dzieje się tak prawdopodobnie z dwóch powodów, po pierwsze producenci dają zarobić specjalistom, którzy zajmują się takimi rzeczami. Po drugie, niemożliwe jest optymalne ustawienie telewizora, bez uprzedniego wygrzania go. Czytaj więcej: Naprawa RTV Bydgoszcz